Bugün 24 Temmuz 2024 Çarşamba, aşık olmak için güzel bir gün!

Turna Kuşu

Tarih Gönderen
Turna KuşuJaponya'ya atom bombası atıldığında 2 yaşında bir kız !

2 yaşına geldiğinde mâruz kaldı­ğı radyasyon sebebiyle kansere yakalanmış.

Sa­vaşta öksüz ve yetim kalan zavallıcık hastaneye yatırılmış ama durumu ümitsizmiş. Hasta­nedeki doktorlar küçük kızın ölümü için gün sayarken küçük Japon kızı hayat doluymuş. Ko­ridorlarda koşuyor, oynuyor ve diğer hastalara yardım ediyormuş.

Hastalar arasında en sevdi­ği kişiyse 80 yaşlarında, kendisi gibi kanser olan yaşlı bir kadınmış. Küçük Japon kızı ölüm döşeğindeki bu yaşlı kadını hiç yalnız bırakma­mış. Kadın çok geç ama ‘ bizim inanışımıza göre bîr kişi kâ­ğıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa her iste­diği kabul oluyor. Ben yapamadım, sen yap ve kurtul!’ demiş ve son nefesini vermiş. Küçük Japon kızı çok üzülmüş ama hayatta kalma ar­zusuyla geleneksel Japon sanatı olan origamiyle kâğıttan turna kuşları yapmaya başlamış. Neşe içinde çalıştığından ilk başlarda çok hata yapıyormuş. 1000 tane turna kuşu yapması iş­ten bile değilmiş ama sağlığı da hızla bozuluyormuş.

Bu hazin hikâye önce yerel, sonra da uluslararası basında yer almış. Dünyanın dört bir yanından insanlar kıza binlerce turna kuşu göndermeye başlamışlar. Ama küçük Japon kızı haberler basında çıktığında elini kıpırdatamaz hale gelmiş. Hayatta son saatlerini 637. kuşu yaparak geçirmiş. Kuşu bitirmiş, gözlen kapanırken hemşireler ve hastabakıcılar pos­tadan çıkan yüzlerce origami kuşuyla odasına girmişler ama küçük Japon kızı yüzünde bir tebessüm, yatağında cansız yatıyormuş.

Postayla aylarca kâğıttan turna kuşu taşımışlar hastaneye.

Şuan milyonlara ulaşan turna kuşları Japonya'da bir müzede sergileniyor.

 
0 oy, 0.00 puan

Yorumlar

Henüz kimse tarafından yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Adınız:
Mesajınız:
 

Benzer Konular

Bağlantılı Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ...

İlgili Olabilecek Sayfalar:
Love.GEN.TR, Aşk ve Sevgi Sitesi
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 - 2021