Bugün 23 Temmuz 2024 Salı, içime sığmayan deli bir aşk bu...

Ayrılığın Vücuda Etkileri

Tarih Gönderen
Ayrılığın Vücuda EtkileriAyrılık sonrası büyük üzüntü ve stres yaşadığımız günlerde dile getiremediğimiz acıların aslında vücudumuz tarafından gerçekten hissedildiğini biliyor muydunuz? Yapılan araştırma sonuçlarına göre, beynimizden sindirim sistemimize kadar vücudumuzun pek çok farklı bölgesi ayrılık acısından feci şekilde etkileniyor.

Peki, ayrılık vücudumuza nasıl etki ediyor? İşte merak edilen sorunun yanıtları...

Kalbiniz "kırık kalp sendromu"na yakalanır

Amerikan Kalp Derneği'nin yaptığı bir açıklamada, kalbin ayrılık sonrası gerçek acı duyduğu ve işlevini yeterince yerine getiremediğini ortaya çıkardı. Ayrılık sonrası yaşanılan stresli anlarda kalp geçici olarak genişler ve düzgün kan pompalayamaz. Stresin sebep olduğu bu geçici hastalığa "kırık kalp sendromu" adı veriliyor.

2014 yılında Japon araştırmacılar tarafından yapılan kırık kalp sendromu araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre akut kalp rahatzlığı teşshisi ile hastaneye kaldırılan kişilerin %2'sinde kırık kalp sendromu görüldü. Ayrıca araştırma sonucunda bu hastalıktan kadınların erkeklere oranla daha çok etkilendikleri gözlemlendi.

Kan basıncınız yükselir

Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir açıklamada, kan basıncının genellikle stresli olunan dönemlerde yükseldiği belirtildi. Ancak bu geçici stres, kronik bir yüksek tansiyon hastalığına neden olmuyor. Ayrılık sonrası geçirilen stresli günler, kronik tansiyon hastalarını ne yazık ki etkileyebiliyor. Kronik tansiyon hastaları, strese bağlı tansiyon yükselmesi ve buna bağlı olarak baş ağrısı, burun kanamaları ve nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Ancak bu durum, kronik tansiyon hastalığı olmayan kişileri kalıcı bir şekilde etkilemiyor.

Saçlarınız dökülür

Stres, saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biridir ve ayrılıktan sonraki dönemlerde en yoğun şekilde hissedilir. Duş aldıktan sonra küvette ya da kabinde kalan saçlarınızı dikkatlice inceleyin ve gözünüze aşırı bir görüntü geliyorsa, bunun sebebi yaaşdığınız üzücü ayrılık oalbilir. Böyle bir durumda hemen bir doktora başvurmanızda fayda var.

Cildiniz sivilce çıkarmaya daha meyilli olur

Ayrılık ne yazık ki cildimizi de etkiliyor. Sivilce oluşumuna pek çok şey sebep olabilir ama stres bunun en başında geliyor. 2007 yılında sivilce oluşuma neden olan şeyler (hava koşulları gibi) üzerine yapılan bir araştırmada ortaya çıkan sonuçlar gerçekten şaşırtıcı. Araştırma sonucunda katılımcıların %23'ünde romantik bir ilişki sonrası ayrılık gibi durumların yarattığı stresin sivilceye neden olduğu gözlemlendi.

Sindirim sisteminiz yavaşlar

Stres hormonu, çok fazla bilinmese de sindirim sisteminin en büyük düşmanı. Kortizol adı verilen stres hormonu, sindirim sisteminizi yavaşlatır, karın bölgenizde yağlanmayı tetikler ve kilo almanıza neden olur.

Beyniniz ayrılık acısını gerçekten hissetmenize ve eski sevgilinizi özlemenize neden oluyor

Evet, kulağa tuhaf gelebilir ama ayrılık sonrası beynimiz acıyı gerçekten hissediyor. 2010 yılında Nörofizyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmada katılımcılara eski sevgililerinin resimleri gösterilmiş ve beynin fiziksel acıyı kaydeden bölgesinin uyarıldığı gözlemlenmiş.

2011 yılında Kolombiya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada ayrılık sonrası eski sevgilinizi gerçekten özlediğinizi kanıtladı. Beyindeki bir bölümde ortaya çıkan bu uyarılma ve özlem, kokain bağımlılarının kokaini bıraktan sonra ortaya çıkan fiziksel acılarıyla aynı olduğu gözlemlendi.

 
1 oy, 5.00 puan

Yorumlar

Henüz kimse tarafından yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Adınız:
Mesajınız:
 

Benzer Konular

Bağlantılı Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ...

İlgili Olabilecek Sayfalar:
Love.GEN.TR, Aşk ve Sevgi Sitesi
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 - 2021